Delresultat North Sails ORCi Cup 2018

North Sails ORCi cup 2018

Ackumulerade poäng fram till och med 2018-07-09

Efter ett ÅFOR med 33 båtar som startade i de 3 olika ORCi klasserna..

Båt Segelnr Båttyp Skeppare SO Hav Lö SO Hav Sö ÅFOR Indian Heat Summa
Magic Mix SWE 34649 X-41 Patrik Björklund 13 11 30 54
Du Soleil SWE 9 IMX 40 Fredrik Hertzman 4 35 39
Rush SWE 10004 SYDNEY 40 MOD KEEL Håkan Forslund 7 3 28 38
Naomi SWE 1024 FIRST 40.7 Tobias Hemmingsson 10 6 20 36
FURIOSA EST 999 COOKSON 50 mod Rolf Relander 32 32
Team Pro4u SWE 88 FIRST 36,7 MOD Patrik Forsgren 16 16 32
DATACOM SWE 9 MAT 1180 Ralf Aspholm 31 31
Regina 2.0 SWE 50006 ClubSwan 50 Jacob Wallenberg 8 2 21 31
FOXY LADY SWE 4646 IMX 40 Rickard Bergkvist 29 29
ELAN GER 1950 SWAN 48 Daniel Baum 27 27
MUCHACHA II SWE 69 XP-38 Per Hjelm 26 26
BIANCO FIN-11572 First 35 Tuomas Riski 25 25
AlmaViva SWE 70 First 40 Oscar Ekelund 12 12 24
MATADOR SWE 15 ELLIOTT 44 CR Jonas Grandér 24 24
SECRAYS FIN-11844 First 40 Mika Tolvanen 23 23
Stormtrooper SWE 123 FARR 40 OD Jonas Andersson 9 13 1 23
FEMELLES SWE 35 LINJETT 40 Göran Liljegren 22 22
Cheyenne SWE 622 Farr 30 Anders Helmrich 11 10 21
ABSOLUTE BLUE SWE 21 FIRST 40.7 Hans-Åke Nordstedt 19 19
ALMOST NOTHING GER 7591 BRENTA 60 Steffen Muller 18 18
ZUKUNFT IV GER 3930 BALTIC 52 Bendikt von Maydell 17 17
LOKO RUS 15200 Xp 50 Dimitri Nikulichev 16 16
FUJIMO USA DL5412AA 50 foot IOR Tomasz Kosobucki 15 15
Aida SWE 699 Xp-44 Lennart Evrell 5 8 1 14
AMIDALA FIN-2531 FinnFlyer 31 Lara Harrison 14 14
Grynet SWE 43 Dehler 34 SV Anders Åhman 4 9 13
SILVA EST 407 First 36.7 Urmas Salu 13 13
PERFECT EXCUSE TOO SWE 4766 X-362 SPORT Stefan Peterson 12 12
JENIFFER GER 3855 SWAN 441H MOD. Swen Schnell 11 11
Xplorer SWE 16532 X-332 Per Lundqvist 6 5 11
Hurrykanen SWE 666 FARR 40 ONE-DESIGN Tobias Glans 3 7 10
KIND OF MAGIC FIN-15476 IMX-38 Ilmari Absetz 10 10
X-WING GER 6949 X-382 Ulrich Prochaska 9 9
VINDUNGEN FIN-11369 Finnflyer 36 1.85 Palle Eklund 8 8
JUXBOX GER 7504 X-46 Jan Meincke 7 7
AURORA BOREALIS RUS 2675 ELF1180 Roman Gagarskiy 6 6
Blueprint SWE 17585 FIRST 40,7 Andreas Hamrin 2 1 3
ANTHEM SWE 50755 BILL TRIPP 54 Patrick Lindqvist 1 1
EMBER SEA GER 6868 BRENTA 55 Matthias Mier 1 1
MOANA GER 5549 MARTEN 49 Mod Mathias Bruckert 1 1
Solong SWE 7 DEHLER 45 Johan Bratt 1 1